INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Abraham Ass  

 
 
1 poł. XIX w. - 2 poł. XIX w.
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ass Abraham, księgarz w Wilnie, Żyd, nakładem swoim w latach 1854–1861 wydał w Wilnie 11 utworów wierszem i prozą Ludwika Kondratowicza (Syrokomli), jak: »Dwie gawędy« (wyd. 2-ie), »Chatka w lesie«, »Urodzony Jan Dęboróg«, »Gawędy i rymy ulotne«, (Poczet V-ty), »Nocleg hetmański«, »Piosnki Berangera« (przekład Syrokomli i Wład. Korotyńskiego), »Przyczynki do historji domowej w Polsce«, »Wycieczki po Litwie« (2 tomy), »Starosta Kopanicki«, »Zofja księżniczka słucka« i »Niemen od jego źródeł do Kowna«. Syn A. Leon Ass, również księgarz wileński, 5 III 1893 został zamordowany wraz z rodziną przez syna stróża kamienicy, w której mieszkali. Cała jego spuścizna księgarska z licytacji została rozkupiona przez księgarzy wileńskich, głównie przez Wacława Makowskiego.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Ksawery Lampi

1782-01-22 - 1852-07-22
malarz
 

Władysław Ludwik Ślewiński

1856-06-01 - 1918-03-24
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Chamiec

1840-11-11 - 1908-03-07
ekonomista
 

Michał Bobrzyński

1849-09-30 - 1935-07-03
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.